pl
plende

czytaj więcej

Informacje

 

§  Molo

Molo jest zlokalizowane w Dzielnicy Uzdrowiskowej, obok sanatorium Bałtyk. Pierwszy pomost, który był początkiem dla dzisiejszego molo zbudowano w 1881 roku. Konstrukcja była drewniana, a na jej końcu znajdowała się przystań dla żaglowców. Niestety obiekt ten został zniszczony podczas II wojny światowej. W 1971 roku otwarte zostało nowe molo. Jego konstrukcja ma 220 metrów i 9 metrów szerokości. Na końcu obecna jest przystań dla statków wycieczkowych. W 2014 roku obiekt został poddany renowacji. Pojawiły się między innymi imponujące, kolorowe iluminacje świetlne.

 

§  Latarnia Morska
Pierwszy raz światło latarni morskiej w Kołobrzegu zabłysło w 1666 roku. Palono je okresowo, tylko w czasie planowanego przybycia statków. 200 lat później światło latarni zaświeciło na stałe. Używano wtedy lampy Fresnela na olej rzepakowy. W 1899 roku podwyższono światło latarni za pomocą murowanej wieży. Latarnia została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, jednak szybko ją odbudowano. Obecnie jej wieża ma 26 m, a z jej szczytu roztacza się panorama na morze Bałtyckie i port.

 

§ Muzeum Oręża Polskiego
Muzeum istnieje od 1963 roku i mieści się w zabytkowym pałacu Braunschweigów oraz w budynku przy ulicy Gierczak 5. W zbiorach są między innymi lufy armatnie, kolekcje broni ze średniowiecza, takie jak broń obuchowa, sieczna, miotająca, palna i sieczna. Podziwiać można eksponaty związane z walką na morzu pochodzące z XVII wieku- kompas okrętowy, kotwice, broń pochodzenia szwedzkiego, polskiego, wschodniego i zachodnioeuropejskiego. Obecna jest tutaj też największa w Polsce kolekcja mundurów. Na wystawie są również repliki czołgów, wozów pancernych oraz samolotów.

 

§ Port Morski i jachtowy
Port jest osłonięty dwoma falochronami i obecne jest w nim 5 basenów. Największym z nich jest basen rybacki. Port w Kołobrzegu jest znany z największego połowu dorsza w Polsce. Obecny jest również basen jachtowy, który jest wspaniałym miejscem na spacery. Również często odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne. Z portu odpływają również statki wycieczkowe między innymi na wycieczki po morzu oraz na Bornholm.

 

§ Katedra
Kościół pochodzi z XIV wieku i jest wybudowany w stylu gotyckim. Ze względu na liczne zniszczenia wojenne nie zachowało się w nim zbyt dużo zabytków. Najcenniejszymi elementami są: świecznik siedmioramienny z 1327 roku, chrzcielnica z 1355 roku, trzy ołtarze z drewna z XV i XVI wieku, płaskorzeźba „Ostatnia wieczerza”. Na miejscu można podziwiać również liczne obrazy i krucyfiksy. Dodatkowy atutem jest również możliwość wejścia na wieżę kościoła i podziwiania panoramy miasta.

 

§ Źródło solne w Kołobrzegu
Za Karczmą Solną, na Wyspie Solnej znajdziesz ogólnodostępne źródło solankowe. Z małego rzygacza wypływa strumień sześcioprocentowego wodnego roztworu soli. Jeśli chcesz, możesz spróbować smaku palącej przełyk solanki. Nadaje się zarówno do picia jak i do kiszenia ogórków:-) Woda ta jest też używana podczas kąpieli w tutejszych zakładach leczniczych.

 

§ Ratusz Miejski
Ratusz został zbudowany w latach 1829-32 roku według projektu Karola Schinklera. Ten neogotycki budynek przypomina wyglądem średniowieczny zamek obronny. Dodatkowo jest udekorowany wieżyczkami, a na środku znajdują się herb Polski i Kołobrzegu. Wśród filarów budynku wmurowany jest XVI- wieczny pręgierz, zwany Kolumną Adebara, u którego głowicy znajduje się maska znana z legend o kołobrzeskim wójcie.

 

§ Pomnik Zaślubin Polski z Morzem
Pomnik jest zlokalizowany w Parku Żeromskiego przy bulwarze Jana Szymanowskiego i upamiętnia on zaślubiny Polski z morzem z 18 marca 1945 roku. Pierwszy akt zaślubin odbył się 10 oraz 11 lutego 1920 w Pucku. Później w marcu 1945 w Kołobrzegu i Mrzeżynie.

 

§ Promenada Wydmowa w Kołobrzegu
Promenada w Kołobrzegu rozpoczyna się tuż przy molo i pełna jest kawiarenek, smażalni ryb czy kataryniarzy i grajków. Zaznasz tu tego niesamowitego klimatu nadbałtyckiego deptaka, którego próżno szukać w innych krajach. Promenada Wydmowa w Kołobrzegu to obowiązkowy punkt programu dla turystów.

 

§ Baszta lontowa
Baszta została zbudowana w XIV wieku i w tamtych czasach wchodziła w skład murów miejskich. Pierwotnie budynek ten graniczył z fosą. Została nieznacznie uszkodzona w 1945 roku. Budynek został zbudowany na planie prostokąta.

 

§ Szlaki rowerowe
Międzynarodowa trasa rowerowa nr 10 przebiegająca przez gminę Ustronie Morskie i Kołobrzeg, to malowniczy szlak idealny na całoroczne, rowerowe wycieczki. Trasa przebiega wzdłuż wybrzeża i dołącza do Międzynarodowego Szlaku Pieszego E-9. Podążając szlakiem poznać można ciekawe zabytki, nadmorską roślinność i typowe dla regionu krajobrazy, m.in. Eko Park Wschodni (z niecką słonych torfowisk) zaliczany do obszaru Natura 2000, gdzie występują ciekawe gatunki ptaków jak np.: perkoz rdzawoszyi, bąk, kormoran, brodziec czy czapla.

 

§ Rejs statkiem w Kołobrzegu
Niezwykłą atrakcją w Kołobrzegu są rejsy wycieczkowe organizowane na statkach i "zabytkowych" żaglowcach. Cumują one w porcie na Parsęcie, tuż pod Latarnią Morską i początkowo płynie się rzeką, a później wypływa się na otwarte morze, rejs zwykle trwa około 40 minut. Statek Santa Maria stylizowany jest na statek Krzysztofa Kolumba, którym odkrywał Amerykę. To świetna przygoda i możliwość spojrzenia na miasto z innej perspektywy.

 

§ Aeroprzystań Kołobrzeg Podczele
Miejsce, z którego startują samoloty turystyczne i gdzie adepci latania mogą nauczyć się pilotowania. Organizowane są loty widokowe nad wodą i lądem, szkolenia oraz loty ekstremalne wprowadzające w stan nieważkości. Adrenalina zawsze się podnosi.

 

§ Las Kołobrzeski Podczele w Kołobrzegu
Podczele, Las Kołobrzeski to dzielnica Kołobrzegu, w której można odpocząć od zgiełku miasta. Dojedziesz tu z centrum piękną ścieżką rowerową długości 4 km. Znajdziesz tu szeroką plażę, dziką przyrodę, jest to również raj dla miłośników militariów. Podczele to coś w rodzaju skansenu rosyjskiej bazy lotniskowej z okresu zimnej wojny. Do dziś zachowały się żelbetowe schronohangary, a na okolicznych budynkach czerwone gwiazdy. Obecnie na lotnisku odbywają są zloty miłośników szybkich motorów oraz koncerty, jest też możliwość uprawiania sportów powietrznych.

 

§ Wieża Widokowa i Labirynt w Ogrodach Hortulus Spectabilis
Ogrody Hortulus Spectabilis oddalone są o 2 km od Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy i stanowią oddzielny Kompleks Ogrodowy. Obecnie Ogrody Hortulus Spectabilis zajmują powierzchnię 5 ha, w których główną atrakcją jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni ponad 1 ha w którego centrum znajduje się wysoka na 20 m Wieża Widokowa o niespotykanej dotąd konstrukcji. Z tarasu widokowego Wieży rozciąga się panoramiczny widok całych Ogrodów jak i odległej okolicy wybrzeża - przy dobrej widoczności rysuję się także wyraźnie powierzchnia Bałtyku.

 

§ Wieża widokowa Sky Park
Oddana do użytkowania w 2019 r. największa wieża widokowa w Polsce to symbol nowego miejsca na mapie budowanego Zespołu Uzdrowiskowo-Parkowego Kukinka. 100 metrowy taras widokowy, na którego szczyt, prowadzi 216 betonowych schodów. Samo wejście na taras jest już nie lada wyczynem. Oprócz walorów zdrowotnych, można spojrzeć na świat z innej perspektywy oraz podziwiać zapierających dech w piersiach – widok na Polskie Morze Bałtyckie, pływające statki i morskie kurorty. Przy ładnej pogodzie oprócz wspaniałej nadmorskiej przyrody, widać w oddali urokliwe Ustronie Morskie i tętniący życiem Kołobrzeg. Wieża widokowa została zbudowana 86 metrów nad poziomem morza.

 

§ Pole golfowe Alte Farm Ustronie Morskie
To profesjonalne miejsce przeznaczone zarówno do nauki eleganckiej dyscypliny sportu, jak i do treningu dla zaawansowanych graczy. Tutaj, w golfa może grać dosłownie każdy, nie zważając na wiek, płeć, kondycję fizyczną, czy doświadczenie. Adres: Rusowo 57, Ustronie Morskie.

 

§ Pomerania Fun Park
Całoroczny Rodzinny Park Rozrywki Kołobrzeg-Dygowo to miejsce, w którym nie ma nudy. Na małych i dużych gości czekają karuzele i dmuchańce, Wioska Wikingów, Mini zoo, hala zabaw czynna zimą, a ponadto tematyczne sale urodzinowe i wiele innych atrakcji. Jest to największe wesołe miasteczko w woj. zachodniopomorskim.

 

§ Western City
Miejsce to rozwinie wiedzę dzieci poprzez zabawy np. zapoznanie się z regionami kultur takich jak północno zachodniego wybrzeża przy biciu bębna dzieci będą mogły tańczyć i śpiewać. Zwiedzą obozowisko, które rozbite jest w lesie, wzgórza i prerie. Odważniejsza młodzież ma szanse postrzelać z łuku, zapolować na bizony. Przygoda z Indianami na pewno zostanie w pamięci a także zapamiętają coś o historii. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody, duży staw i piękna sceneria.